آمبولیزاسیون برای درمان فیبروم رحمی

آمبولیزاسیون برای درمان فیبروم رحمی

در آمبولیزاسیون رحمی به یک قسمت از بدن یک لوله نازک و قابل انعطاف (کاتتر) وارد می شود و سپس ناحیه مورد نظر ، ضد عفونی شده و با انجام بی حسی موضعی این مراحل اعمال می گردد . بنابراین در بیشتر مواقع محل ورود کاتتر ، کشاله ران می باشد . با استفاده از کاتتر ماده حاجب یا کنتراست همراه با ماده مخصوصی که به صورت ذرات ریز است در داخل شریان رحمی تزریق می شود . در نتیجه ماده مسدود کننده در شریان های رحمی راست و چپ رها می گردد ، در نتیجه از قسمت شریان ، کاتتر بیرون می آید سپس تنها یک سوراخ بر روی پوست می ماند .

پس از انجام آمبولیزاسیون رحمی به ایجاد بخیه نیازی نمی باشد و بیمار به مدت چند ساعت پس از عمل می تواند ترخیص شود . در صورتی که احساس درد پیدا کردید می توانید با استفاده از آنتی بیوتیک و مسکن های تجویز شده توسط پزشک درد خود را تسکین دهید . همچنین احتمال کاهش میزان خون ریزی عادت ماهانه  بعد از آمبولیزاسیون رحمی وجود دارد که وجود چنین وضعیتی جای هیچگونه نگرانی ندارد و به تدریج میزان خون ریزی عادت ماهانه به حالت طبیعی خود بر می گردد .

مزایای آمبولیزاسیون رحمی

آمبولیزاسیون رحمی به کمک بیهوشی موضعی انجام می گیرد . بنابراین عوارضی که ممکن است از بیهوشی عمومی ظاهر شود در این روش اتفاقی نمی افتد .
این روش کم تهاجمی بوده و در مقایسه با جراحی باز از میزان تداخل کمتری برخوردار است .
در آمبولیزاسیون رحمی جای هیچ برشی بر روی پوست باقی نمی ماند . بنابراین در آمبولیزاسیون رحمی تنها یک برش بسیار کوچکی ایجاد می گردد که به ندرت به هم جوش می خورد .
آمبولیزاسیون رحمی دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارد و بیمار پس از عمل  می تواند فعالیت های روزانه خود را انجام دهد .
در آمبولیزاسیون رحمی نسبت به روش جراحی میزان از دست دادن خون بسیار کم است .
بعد از آمبولیزاسیون رحمی ، احتمال عود فیبروم بسیار کم می باشد زیرا این روش تمام فیبروم های موجود در رحم را از بین می برد و درمان می کند .

آمبولیزاسیون برای درمان فیبروم رحمی

عوارض آمبولیزاسیون رحمی

آمبولیزاسیون رحمی یکی از پرکاربردترین روش ها می باشد و برای درمان فیبروم رحمی یک روش بسیار ایمن و موثر است و نتیجه های بسیار مطلوبی رابه همراه دارد .

عوارض بعد از آمبولیزاسیون رحمی

  • عفونت
  • یائسگی زود رس
  • آسیب وارد شدن به رحم

پاسخ

17 − دو =